7 נתונים שיעשו לכם סדר בהתחדשות העירונית

 7 נתונים שיעשו לכם סדר בהתחדשות העירונית

תמ"א 38, פינוי בינוי ובינוי פינוי – ישראל נמצאת בתנופה של התחדשות עירונית, במטרה לספק מענה לצפיפות האוכלוסין ההולכת וגדלה. מה מצב ההתחדשות העירונית בשנה החולפת, ואילו מגמות ניתן לזהות? קבלו 7 נתונים בנושא:

1. בשנים האחרונות קיימת האטה בתהליכי התחדשות עירונית: מאז 2016 נרשמה ירידה הדרגתית בכמות הבקשות להיתר בנייה בתל אביב, ובין שנת 2019 לשנת 2020 נרשמה ירידה של כ-15 אחוז בהיקף הבקשות. נתון זה מצביע גם על ירידה בכמות הפרויקטים בעיר שעוסקים בהתחדשות עירונית.

 

2. תמ"א 38, תוכנית ההתחדשות העירונית שמטרתה לחזק מבנים ישנים על מנת להפוך אותם לעמידים יותר בפני רעידות אדמה, עומדת בפני סיום. בשנים הקרובות אנחנו נראה פחות פרויקטים של תמ"א 38. הפרויקטים שיחליפו אותם יהיו פרויקטים של פינוי-בינוי.

 

3. בשנים האחרונות מסתמנת העדפה ברורה של הרשויות לקדם פרויקטים מסודרים של התחדשות עירונית. העדפה זו מתבטאת בהפניה של יזמים למתחמי התחדשות עירונית מוגדרים, שמותאמים לצרכי העיר ולא רק לצורך פרטני של היזם או של בעלי הנכסים העתידיים.

 

4. אחוז בקשות היתרי הבנייה שמקבלות אישור מהרשות העירוני נע בין 45 אחוז ל-65 אחוז בערים שונות ברחבי הארץ. נתניה וקרית אונו מובילות בהענקת היתרי בנייה ליזמים, כאשר 65 אחוז מהבקשות שהוגשו בשנה האחרונה זכו להיתר. בגבעתיים, לעומת זאת, אושרו פחות ממחצית הבקשות, כאשר אחוז ההיתרים עומד על 45 אחוז מסך הבקשות.

 

5. פרק הזמן שלוקח כדי לקבל היתר בנייה עבור פרויקט התחדשות עירונית במדינת ישראל נע בין שנתיים וחצי לכ-3 וחצי שנים. בקרית אונו לוקח הכי הרבה זמן לקבל היתר, כאשר זמן המתנה הממוצע לקבלת היתר בנייה עומד על 3.65 שנים. פרק הזמן הכי קצר לקבלת היתר הוא עבור היתרי בנייה בירושלים, שם מקבלים אישור תוך 2.67 שנים בממוצע.

 

6. ירושלים נמצאת בתנופת בנייה, עם תוכניות רבות של התחדשות עירונית בכל רחבי העיר. אחת מהן היא תוכנית ההתחדשות העירונית בשכונת קרית יובל, שתכלול הקמה של 400 יחידות דיור חדשות. מאז תחילת פרויקט תמ"א 38, הוגשו בירושלים 725 פרויקטים של התחדשות עירונית, מתוכם הוגשה בקשה להיתר עבור 506 פרויקטים.

 

7. 90 אחוז מהדירות שנמכרו בגבעתיים במהלך שנת 2020 הן דירות שמקורן בפרויקטים של התחדשות עירונית. במהלך 2020 נמכרו בעיר 132 דירות חדשות, מתוכן 119 שייכות לפרויקטים של התחדשות עירונית. הסיבה לכך היא הצפיפות הגדולה של גבעתיים  – שהיא העיר השנייה הצפופה ביותר בארץ.

אם בבניין שלכם מתבצעות עבודות תמ"א 38, רצוי להיעזר בעורך דין לתמ"א 38 שילווה אתכם בתהליך וישמור על הזכויות של הדיירים בבניין.

חדשות נוספות