5 סיבות לכאבי ברכיים

 5 סיבות לכאבי ברכיים

כאבי ברכיים הם תופעה נפוצה, במיוחד אצל מבוגרים ואצל ספורטאים. הם יכולים להיות מפושטים או להתרכז בנקודה אחת, הם נוטים להחמיר כתוצאה מפעילות גופנית ועלולים להשפיע על צורת ההליכה. מהן הסיבות הנפוצות לכאבי ברכיים?

את הסיבות להופעת כאבי ברכיים אפשר לחלק לשלוש קטגוריות מרכזיות – כאבי ברכיים שמקורם בפציעה או בחבלה, מצבים רפואיים כרוניים ומצבים של כאבי רגליים במנוחה. לכאבי ברכיים יש גורמי סיכון, הנובעים בין היתר מגיל מבוגר, משקל עודף, וביומכניקה לקויה בעקבות בעיות במבנה כף הרגל או כאבי גב. גורם סיכון נוסף הוא ביצוע של פעולות חזרתיות בעצימות גבוהה, מה שהופך ספורטאים בענפים מסוימים לפגיעים במיוחד לכאבי ברכיים.

לכאבי ברכיים יכולים להתלוות תסמינים נוספים, שיכולים לסייע במתן האבחנה הנכונה ע״י ד״ר ירון בר זיו. תסמינים אלו יכולים להתבטא בקושי בנשיאת משקל הגוף, קשיים בהליכה וביציבות, צליעה, קושי בהליכה במדרונות או בירידות, קושי בכיפוף הברך (נעילת ברך), וגם אדמימות ונפיחות.

 

סיבות אפשריות לכאבי ברכיים

חדשות 10 סיכמו עבורכם את הסיבות האפשריות לכאבי ברכיים:

חבלה ברצועה:

חבלה ברצועה עלולה להתרחש במהלך פעילות גופנית. החבלה הנפוצה ביותר היא זו שפוגעת ברצועה הקדמית, שעלולה להתרחש בגלל עצירה פתאומית בזמן פעילות גופנית או בעקבות שינוי כיוון חד. פגיעות ברצועות הצולבות או האחוריות הן נדירות יותר.

שברים:

שבר מקורו בטראומה ישירה לעצם, שגורמת לאחת העצמות להישבר. שברים בברכיים גורמים לכאב מידי וחמור, ובנוסף לכך יוצרים הגבלה על יכולת התנועה של הברך ועל היכולת של הרגל לשאת את משקל הגוף. אם יש חשד לשבר, חשוב להגיע לטיפול רפואי בהקדם האפשרי, לטיפול בשבר ולאיתור של נזקים אפשריים נוספים.

דלקת מפרקים שגרונית:

מחלה שנגרמת בגלל כשל חיסוני, נכנסת תחת קטגוריית המצבים האקוטיים. דלקת מפרקים שגרונית עלולה להשפיע על כל מפרקי הגוף, כולל הברכיים. היא גורמת לכאבים עזים במפרקים ולנפיחויות, ועלולה לגרום לנזקים בטווח הארוך ואף למוגבלות.

דלקת פרקים ניוונית:

מדובר במצב כרוני שנובע משחיקה קשה של הסחוס המצוי בפיקת הברך. דלקת פרקים ניוונית נגרמת בעיקר בגילאים מבוגרים, עקב שחיקה לאורך זמן של הסחוס.

דלקת של גיד הפיקה:

דלקת זו היא מצב כרוני, שנוטה לפגוע בעיקר בספורטאים. היא מתבטאת בנפיחות של הגידים המחברים בין פיקת הברך לבין עצם הרגל התחתונה. דלקת של גיד הפיקה מופיעה בדרך כלל בעקבות תנועה חזרתית, האופיינית לספורטאים כמו אצנים ורוכבי אופניים – שמבצעים תנועות חזרתיות בעצימות גבוהה שמערבות את הגידים באזור הברכיים. ספורטאים המתאמנים בענפים אלו פגיעים יותר גם לתסמונת נוספת הקשורה לאזור הברכיים, תסמונת הכאב הפטלופמורלי.

במידה ואתם סובלים מכאבי ברכיים פנו עוד היום לאורטופד ברכיים.

חדשות נוספות