מה צפוי לקרות בשוק הנדל"ן בשנת 2021?

השוק בסערה ואנשים רבים אינם יודעים כיצד להתנהל פיננסית. מצד אחד משקיעים רבים נבהלו ומשכו את כספם משוק ההון, מצד שני לא ברור מה צופן עתיד שוק הנדלן.  כיום ישנה ירידה של כ – 8% בהתחלות הבניה וזאת בעקבות עזיבתם של העובדים הזרים ומן הצד השני שר האוצר, ישראל כץ, הוריד את מס הרכישה מ 8% ל – 5% במטרה לעודד קניה חדשה. אז מה צופן לנו העתיד הכלכלי?

גיתי אברהם מנכ"ל אופק משפחתי ומנטור להאצה כלכלית, הגיע כדי להסביר לנו קצת מה צפוי לקרות בשוק הנדל"ן בשנת 2021.

 

האם יש לך תובנות למשקיעים לקראת שנת 2021? 

אנליסטים רבים חוזים שבשנת 2021 צמיחה משמעותית במחירי הדיור כמעט בכל הארץ, זאת בהקשר לדבריו של בן שמיר, בעקבות עליית מחירים של הברזל וכל חומרי הבניה. בעקבות משבר הקורונה קרה מצב שלא היה מעולם – זוגות צעירים המשיכו להתארס אך לא התחתנו בגלל סגירת עולמות האירועים. מה שמוסיף סיבות להעלאת מחירי הדיור, יש צפי להתפרצות גדולה מאוד לשוק של זוגות צעירים שזה עתה התחתנו ויש ביקוש אדיר לדירות חדשות.

ליצירת קשר עם אופק משפחתי השאירו פרטים

בנק ישראל הוציא הנחיה שמותר לקחת משכנתאות מורכבות מעל פריים שני שליש, מה זה אומר והאם זה מתאים לכל אחד?

" זה בהחלט לא מתאים לכולם" על פי גיתאי אברהם, בנק ישראל היה מעוניין לעשות רעש בשוק ולהוזיל את ההחזרים החודשיים אחרי שנת קורונה מורכבת. כתוצאה מכך, הבנקים המסחריים הגדילו את הריבית, גם במרכיב הפריים וגם במרכיבים אחרים – מה שגרם לכך שמשקי הבית נותרו באותו המצב שהיו בו מלכתחילה. כאן עולה השאלה למי זה מתאים? ובכן, מנכ"ל אופק משפחתי גיתאי אברהם, ממליץ לכל מי שחשוף במשפחה בניהול משק הבית לתנודתיות וכל שינוי בהחזר החודשי עלול לפגוע בו – לא לקחת את השני שליש פריים. בנוסף גם לכל מי שלוקח את המשכנתא לטווח קצר, לא מומלץ לקחת משכנתא של שני שליש פריים. זה מתאים ללקוחות שיכולת ההחזר שלהם יחסית נמוכה והם לוקחים משכנתא לטווח ארוך או משכנתא לטווח ארוך אם אופציה לסיים את ההחזרים עליה לפני הזמן. 

 

"הרבה אנשים לא מבינים מה זה פריים ומה זה ריבית" , כאשר הגענו למצב של קורונה ניתן לראות את כל הבנקים הגדולים מדפיסים כסף ומחלקים (לא בחינם אל תדאגו). בבנק ישראל הריבית עומדת על 0.1%. באופן קבוע בנק ישראל מוסיף 1.5% ריבית וזה נקרא "מרווח פריים", כך אנחנו מקבלים 1.65 וכל פעם שאומרים לנו ריבית פריים, אוטומטית עלינו לחשב 1.6%. כאשר לקוח מגיע לבנק לקחת הלוואה בערבות המדינה פריים + 1.5%, משמע שהלקוח מקבל הלוואה בריבית של 3.1%. 

 

איך בכלל לגשת לכל הנושא של ריביות שני שליש? ובכן, "מצד אחד זה מאוד מושך וסקסי" הרי הכסף זול. אך מצד שני קיימת סכנה שמתישהו, גם אם זה יקרה בעוד שנתיים או ארבע, הריבית הזאת תעלה. 

 

אנשים רבים יצאו לחל"ת והעסק שלהם נפגע, האם יש לך גיתאי עצות כלשהן על מה היא הדרך החכמה ללקיחת הלוואה? 

דבר ראשון, צריך ללמוד לדבר את שפת הבנקים שזוהי תורה בפני עצמה, כך מתחיל גיתאי את עצותיו. זה לא בושה להתייעץ ואף לשכור את שירותיו של איש מקצוע שייצג אותך אך גם אם הלקוח בחר שלא לקחת את שירותיו של איש מקצוע, חשוב מאוד כאשר הוא מגיע לפגישה בבנק – להבין את מערכת האינטרסים. מי נגד מי. בנוסף חשוב מאוד לדעת כיצד להציג את הצורך בהלוואה, בין אם זה מיזם או תוכנית ולהסביר לצד השני לצורך מה ההלוואה ולהראות לו כיצד תחזיר את הכסף. 

 

עניים מרוויחים כסף, מוציאים (צורכים) במידה ונשאר – חוסכים, עשירים מתנהלים ההפך: מרוויחים כסף ודבר ראשון מפרישים לחיסכון ורק אחר כך הם צורכים ומבזבזים. ובכך גיתאי אברהם פונה אליכם, דבר ראשון תחסכו כל חודש, לא משנה הסכום, העיקר החיסכון. אנחנו במערכת N10 רק יכולים לקוות שלקחתם את הטיפים הטובים אליכם, במידה ולא – אתם יודעים למי לפנות.

ליצירת קשר עם אופק משפחתי השאירו פרטים

עומר כהן

חדשות נוספות