שיפוץ בניינים בעזרת עבודות איטום

 שיפוץ בניינים בעזרת עבודות איטום

באקלים הישראלי, רטיבות היא בעיה שכמעט כל בניין יסבול ממנה. שיפוץ ותחזוקה של הבניין באמצעות עבודות איטום יסייעו להגן עליו מנזקי רטיבות לטווח הרחוק.

 

למה חשוב להקפיד על ביצוע עבודות איטום?

איטום הוא תהליך שנועד להגן על הבניין מפני רטיבות, ולמנוע ממנה לחדור ולהצטבר בתוך קירות הבניין. יש אפשרות לאתר נזילות בעזרת מצלמה טרמית. השימוש בחומרי איטום מתבצע גם בתוך הדירות עצמן, למשל, מסביב לחלונות או על קירות המטבח, אבל גם על הקירות החיצוניים של הבניין. כמעט כל בניין יסבול בשלב מסוים בבעיות באיטום. רטיבות היא בעיה נפוצה שעלולה ליצור נזקים ארוכי טווח בבניין, כמו עובש, התפוררות הקירות והתרופפות האריחים בחדר האמבטיה או במטבח. מסיבה זו, חשוב לבצע תחזוקה של האיטום כאשר מבחינים בסימנים ראשונים של רטיבות.

 

איטום בדירה לעומת איטום חיצוני

אחד הסימנים לבעיות באיטום הוא הצטברות של רטיבות באזור החלונות בדירה. עם זאת, לא תמיד רטיבות זו מעידה על בעיה כוללת שמשפיעה על הבניין כולו – ולעתים ניתן לפתור אותה בהתערבות נקודתית.

איטום חיצוני נדרש במקרים שבהן לרטיבות מתלווים סימנים נוספים, המעידים על שחיקה של האיטום בבניין כולו, כמו סדקים על הקירות החיצוניים של הבניין, סימני רטיבות על חיפוי הבניין וצניחת אריחים. במקרים כאלה, אין ברירה אלא לשפץ את הבניין באמצעות עבודות איטום בהקדם – לפני שהנזק יגדל ותידרש עבודה גם על שלד הבטון של הבניין.

איך מתבצע שיפוץ בניין באמצעות עבודות איטום?

שיפוץ בניינים בעזרת קבלן איטום יכלול איטום כולל של כל הבניין, גם באזורים שעדיין לא סובלים מרטיבות. הסיבה לכך היא שגם איטום שעדיין לא מראה סימני שחיקה עלול להתחיל להראות אותם בקרוב, במיוחד עם חלקים אחרים באיטום כבר סובלים משחיקה. מסיבה זאת, אם כבר בוחרים לשפץ את הבניין – מומלץ לחדש את האיטום בכל חלקיו. עבודת האיטום כוללת איטום של הקירות החיצוניים, של קודקודי הבניין, וגם איטום של הגג בעזרת יריעות ביטומניות. בנוסף, מתבצע איטום של פס החיבור בין קומת הקרקע לאדמה, ואיטום של נקודות החיבור בין החלונות לקיר. בתום עבודת האיטום תתבצע צביעה של הבניין באמצעות צבע אקרילי.

 

איזה איש מקצוע יכול לבצע איטום לבניין?

לא כל שיפוצניק יכול לבצע איטום של בניין שלם. הסיבה לכך היא שאיטום בניין הוא לא עבודה נקודתית שמתבצעת בדירה אחת, אלא עבודה לכל גובהו של הבניין – בין אם מדובר במבנה דו קומתי או בבניין עם עשר קומות. עבודת איטום דורשת הקמת פיגומים ועבודה בגובה, שניתנת לביצוע רק על ידי אנשי מקצוע בעלי הכשרה מתאימה.

חדשות נוספות