סוגי אבנים לחיפוי הבניין

 סוגי אבנים לחיפוי הבניין

חיפוי בניינים באבן הולך ונעשה פופולרי יותר בשנים האחרונות: חיפוי אבן מעניק לבניין מראה וסגנון ייחודי, וגם משמש כשכבת בידוד נוספת המעניקה לבניין הגנה מפגעי הטבע כמו חום, קור, רטיבות ואפילו רעש. קיימים סוגים שונים של אבנים לחיפוי הבניין – אז מה היתרונות של כל אחד מהם?

 

חדשות 10 מצאו שכאשר בוחרים חיפוי אבן לבניין צריך להתחשב במספר קריטריונים משמעותיים, הקשורים לסגנון מצד אחד ולמאפיינים הפרקטיים של הבניין מצד שני. חיפוי אבן יכול להעניק לבניין מראה כפרי, מודרני, רומנטי או עתיק – הכל לפי הסוג של האבן שמשמשת לחיפוי. סוגי האבנים הפופולריים ביותר לצורך חיפוי מבנים הן כורכר, אבן חירבה, אבן בזלת, תרקומיא, וכמובן האבן הירושלמית המפורסמת.

 

אבן ירושלמית

אבן ירושלמית היא כינוי לאבן גיר ששמה האמיתי הוא מזית יהודית. זוהי אבן בעלת גוון טבעי צהבהב-אדמדם, שנחצבת באזור הרי ירושלים. במאות השנים האחרונות היא משמשת לבנייה וחיפוי של בניינים באזור ירושלים ובמקומות נוספים. היתרון הגדול ביותר של האבן הירושלמית הוא היותה נוחה במיוחד לסיתות. בנוסף, מדובר באבן עמידה במיוחד שמעניקה למבנה מראה אותנטי ויוקרתי.

 

 

אבן טרוורטין

אבן טרוורטין היא אבן טבעית המשמשת לחיפוי חיצוני, כמו גם חיפוי אבן פנימי ולריצוף. היא מייצרת מראה כפרי וקסום. היא נפוצה במיוחד באזור איטליה, שם נהוג להשתמש בה לעיצוב של בתים פרטיים. אבן טרוורטין נוצרת בעקבות משקעים של מינרלים וחומרים טבעיים נוספים במאגרי מים, ופני השטח שלה מלאים בנקבים וגידים שמעניקים לה מראה טבעי, יוקרתי ויוצא דופן. אבן טרוורטין יכולה להגיע במגוון רחב של צבעים וגוונים, שנקבעים לפי המקום בו נוצרה וההרכב הכימי של האבן.  מדובר באבן שדורשת תחזוקה קבועה, אך קיימות כיום טכנולוגיות שמסייעות לאטום את פני השטח שלה ולהפוך אותה לעמידה יותר.

 

 

אבן כורכר

השימוש באבן כורכר לצורך חיפוי חיצוני קיים כבר מאות שנים: מדובר באבן חול הנחצבת באזור מישור החוף בארץ, ושימשה בחיפוי של בניינים כבר במאות ה-11 וה-12 לספירה. מדובר באבן רכה, המשמשת בעיקר לחיפוי חיצוני ופנימי של מבנים. הצבע של אבן הכורכר תלוי באזור שבו היא נחצבה – הוא נע בין חום בהיר לצהוב. מקורות הכורכר בארץ התדלדלו בשנים האחרונות, וכיום אבן הכורכר שנמצאת בשימוש בארץ מיובאת ממדינות אחרות כמו קפריסין או מלטה. השימוש באבן כורכר נפוץ עבור חיפוי חיצוני, וגם בעיצוב של כניסות, מדרגות וחדרי רחצה. אבן כורכר יוצרת מראה אותנטי וחמים במיוחד.

חדשות נוספות