נכס מניב או נכס מכאיב? | התהליך האולטימטיבי לרכישת הנכס הנכון

 נכס מניב או נכס מכאיב? | התהליך האולטימטיבי לרכישת הנכס הנכון

אנשים רבים מעוניינים ברכישת נכס או קבוצת נכסים שיביאו להם שקט כלכלי, הבעיה היא שאותם אנשים רבים לא מודעים לתהליך הרכישה ובחירת הנכס הנכון עבורם ומכאן נשאלת השאלה – איך רוכשים את נכס מניב?

ראשית כל, חשוב להבין במדויק מה זה נכס מניב לעומת סוגי נכסים אחרים שיש בעולם הנדל"ן. נכס מניב זהו נכס שמניב למשקיע בו תשואה לאורך תקופה באמצעות תשלומים תקופתיים המועברים על ידי אנשים אשר שוכרים את הנכס. הרווחים העיקריים שמגיעים בזכות נכס מניב הם בזכות שכר הדירה ורווח עתידי שיגיע ממכירת הנכס (כל עוד מכרת במחיר גבוהה ממה ששולם על הנכס). חשוב לדעת – נדל"ן מניב זהו נדל"ן שבנייתו הסתיימה (בתי מלון, אזורי מסחר, מקבצי דיור), לעומת נדל"ן יזמי שהם נכסים שעומדים בתחילת תהליך הבניה שלהם ומקור הרווח היחידי מגיע ממכירת הנכס.

הערכת סיכונים

כאשר אנו באים במגע לרכוש נכס מניב, עומדת לפנינו השאלה הגדולה ביותר – מי יהיה אחראי על כל מערך התפעול? ובכן השאלה הזו היא השאלה העיקרית שתנחה אותנו ותעזור לנו לקבל את ההחלטה האם לרכוש את הנכס או לא. כמה שאלות עיקריות שיש לשאול:
א. מה ותק החברה בשוק? כאמור חברות בעלי ותק רב נותנת לחזק את תחושת האמינות אצל הרוכש.
ב. מה הניסיון שלה? האם החברה ניהלה בעבר נכסים מניבים?
ג.היכרות עם שוכרי הנכס – חשוב מאוד שהחברה שאחראית על תפעול הנכס תכיר את השוכרים בשביל שאלה יהיו מרוצים וכך ליצור תזרים הכנסות רציף.
אין פה ספק בכלל שחברה איכותית ובעלת ניסיון יכול להקטין משמעותית את רמת הסיכון בהשקעה בנדל"ן מסוג זה.

הוצאות נסתרות

כמו בכל השקעה, בטח ובטח בנכס מניב מסוג נדל"ן למגורים ישנן הוצאות שוטפות שאינן נראות לעין אך חובה לקחת אותם בחשבון לפני הרכישה בשביל שלא יפתיעו אותכם בהמשך ויגרמו לשינוי בתוכנית הכלכלית שלכם.
הוצאות ריבית – כאשר נלקחה משכנתא לרכישת הדירה, ישנן תשלומי ריבית שיש להחזיר בכל תקופת ההחזר.
עורך דין – זאת ואם החלטתם לרכוש דירה לא מקבלן אלא דירה "יד שניה", תצטרכו לשלם לעורך דין בשביל שינהל את העסקה אל מול העורך דין של הצד השני. לרוב עמלות על עסקאות כאלו עומדת על כ 0.5% מסך העסקה.
שמאי – קיימת אפשרות שכבר בשלב טרום העסקה, שרק הגשתם בקשה מהבנק למשכנתא, ישלחו אותכם לשמאי על מנת שהוא יכול להעריך את שווי הנכס ולהגיש אסמכתא עם הערכתו. עלות של שמאות תלויה לרוב סביב גובה המשכנתא ויכולה לנוע בין 700 שקלים ועד 1,500 שקלים.

טיפים לסיום

לפניכם כמה כללי ברזל לפני ביצוע עסקת הנדל"ן שלכם:
1. נצלו את הטבות המס – רבים לא יודעים אבל מגיע לכם הטבות מס בדמות נקודות זיכוי. הדבר יכול לחסוך לכם אלפי שקלים!
2. תזמון זה עניין של טיימניג – שוק הנדל"ן עומד בפני שינויים רבים במחירי הדירות. חשוב להיות ערים לכך ולראות מתי זה העיתוי הנכון ביותר לרכישת הדירה שלכם.
3. לעולם לא מאוחר מידי להתמקח – כולנו ישראלים ובכל אחד ואחת מאתנו תמון החוש השישי שאין לאחרים, ההתמקחות. הדבר יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף. רק שימו לב שאתם לא מגזימים ומפילים לעצמכם את העסקה.

חדשות נוספות