נורות האזהרה | כך תדע אם אתה והעסק זקוקים לייעוץ והכוונה

 נורות האזהרה | כך תדע אם אתה והעסק זקוקים לייעוץ והכוונה

shutterstock

בעלי עסקים רבים מגדירים את העסק בתור “הבייבי” האישי שלהם ויעשו כל שנדרש על מנת להביא להצלחתו, אך מה עושים כאשר העסק לא מצליח להמריא ואתם עומדים במקום? לפניכם כמה נורות אדומות שיש להקשיב להם אם אתם רוצים להצליח. 

 

מאציל סמכויות?

לא סתם נבראנו עם זוג ידיים ולא עם שמונה כמו שיש לתמנון, בשביל שנוכל להתעסק רק בפעולה גג שתיים במקביל. אם אתם מוצאים את עצמכם פעמים רבות ממלאים כמה תפקידים שאינם קשורים להגדרת תפקידכם – זוהי נורת אזהרה ראשונה. פעמים רבות מוצאים עצמם בעלי עסקים לוקחים חלק ביותר מידי תפקידים ואינם יודעים להעביר את הסמכות הלאה. חלק מהפעמים הדבר נובע מכך שבעל העסק אינו מצליח לסמוך על שאר העובדים שיבצעו את המשימה ברמה שהוא היה רוצה שתבוצע וחלק מהפעמים הדבר נובע מחוסר מקצועיות של העובדים. כך או כך הנושא אינו תקין וזקוק לפתרון, על מנת שהעסק ירוץ קדימה יש צורך שהקודקודים שלו יהיו פנוים לכך.


עובדים מתחלפים כמו גרביים

אם מצאתם את עצמכם מתקשים לזכור את שמות העובדים יש לך כמה סיבות אפשריות: הראשונה היא שאתם סובלים מדמנציה קלה, והשניה היא שיש לכם תחלופת עובדים מהירה מאוד בעסק וזה לא סימן טוב.
עובדים הינם כרטיס הביקור של העסק שלך – הוא מדבר על העבודה בבית עם המשפחה, ביציאה עם חברים, חושב על זה בטיול עם הכלב וזאת הסיבה שהוא קם בבוקר. אם לעובד טוב במקום עבודתו הדבר יוביל לשתי דברים עיקריים: ביקוש גבוה מהיציע העבודה, וותק העובדים בחברה יהיה במגמת עליה כל הזמן. כאשר עובדים באים ועוזבים את העסק שלך הדבר אמור להדליק לבעל העסק נורות אזהרה, משהו בארגון לא פועל נכון. ארגון חזק ועובדים אמורים לנהל מערכת יחסים דו כיוונית של השבחה, טיפוח ובניה שלוקחת זמן. בדיוק כמו שמאמן כדורגל מקבל קבוצה בתחילת השנה ואמור להביא אותה ליעד מסוים בסוף השנה ביחד עם השחקנים ורק במידה ומשהו לא עובד כשורה מחליטים הצדדים על הפסקת התקשורת ביניהם, כך גם ארגון עסקי אמור להתנהל.

 

חלומות גדולים

בעלי עסקים רבים מוצאים עצמם כל הזמן מדברים על כמה בא להם להצליח, כמה הם רוצים לטרוף את העולם ולהרוויח הרבה מאוד כסף. אך מה קורה כאשר הדיבור בלשון עתיד הופך למעשים בהווה? ובכן, פה בעלי עסקים נמצאים בבעיה. רבים מהם אינם בעלי ניסיון והקימו את העסק מתוך בעיה כלשהי שאותם הם רצו לפתור אך בפועל אינם יודעים איך להביא את החלום למציאות. ישנו פער גדול מאוד בין דמיון למציאות. חוסר הניסיון אל מול רצון ההצלחה הגדול יוצר דיסוננס גדול מאוד שיכול להביא את העסק לקריסה ארגונית וכללית, כל בעלי התפקידים אינם ממלאים את תפקידם על הצד הטוב ביותר וצוות הניהול אינו מודע למצב שהעסק דורך במקום במקרה הטוב, ובמקרה הרע מביא עצמו לקריסה.

אין משפט טוב יותר לתאר את הסיטואציה מאשר “אין הביישן למד” שכן, יש פער גדול בין רצוי למצוי. ליווי ויעוץ עסקי זו אינה מילה גסה עבור בעלי עסקים, בטח ובטח אם אתם בתחילת הדרך וגם אם אתם בעלי ניסיון לפעמים זה יכול לעזור לשמוע מישהו מהצד בשביל לרענן את הראש. תהליך של ייעוץ וליווי עסקי ללא ספק יכול להצליח לעלות את העסק שלכם על דרך המלך אל עבר עתיד טוב יותר.

עומר כהן

חדשות נוספות