מתי נזדקק לניתוח הרמת עפעפיים?

 מתי נזדקק לניתוח הרמת עפעפיים?

ניתוח הרמת עפעפיים. צילום: freepik

העיניים והעפעפיים ממוקמים במרכז הפנים והם המוקד העיקרי בו מביטים בכל מפגש בין אנשים. מאחר והחל בגיל 30 העור מתחיל להזדקן והוא פחות אלסטי, מתחילים להבחין בשקיות קטנות מעל ומתחת לעיניים, ובגיל 45 ומעלה השקיות כבר בולטות ונוצרים עודפי עור הגורמים למראה עייף וזקן. במצבים מסוימים עודפי העור ובלט השומן שמאחוריהם גורמים לתופעה נוספת של פגיעה בשדה הראייה. לכן, רבים מחליטים לעבור ניתוח הרמת עפעפיים כדי לשפר את המראה האסתטי ולטפל גם בפגיעה בשדה הראייה ובתפקוד היומיומי.

מאפייני קהל היעד לניתוח עפעפיים

כדאי לדעת כי ניתוח עפעפיים מתאים לנשים ולגברים הסובלים מתופעה מוכרת של צניחת עפעפיים והיווצרות עודפי עור, לעיתים בשילוב בלט שומן. למעשה, אין גיל מומלץ לבצע את ההליך הכירורגי, ולרוב הרופא הפלסטי ימליץ עליו לקהלי היעד הבאים:

  • גילאי 45-30: ניתוח עפעפיים מומלץ לנשים וגברים בגיל 35 + הסובלים מהפרעה תפקודית עקב תופעת צניחת העפעפיים אשר גורמת לצמצום שדה הראייה, לתחושה של כובד מעל העיניים ולתחושה לא נוחה המזכירה עיניים הנעצמות מאליהן.
  • גילאי 45 ומעלה: הניתוח להרמת עפעפיים מתאים למטופלים הסובלים ממראה אסתטי לא מחמיא עקב צניחת העפעפיים ובלט השומן שמאחוריהם, ובגלל מראה השקיות הכבדות והנפוחות, השיקול במקרה זה הוא לרוב אסתטי, אך הניתוח מטפל היטב גם בפגיעה בשדה הראייה ובהבעת הפנים העייפה.

בדיקות מקדימות לפני הניתוח

יש לעבור סדרת בדיקות לפני ניתוח עפעפיים. הבדיקות המקדימות שיש לעבור הן:

  • סקירת תיק רפואי ובדיקת העבר הרפואי.
  • בדיקה גופנית כללית.
  • בדיקת ראייה.
  • בדיקת תפקודי ייצור דמעות.
  • בדיקת תנועת עיניים ועפעפיים.
  • בדיקת דם.
  • צילום עפעפיים לצורך תכנון הניתוח.

המנתח הפלסטי חייב לבדוק לפני הניתוח אלו מחלות משמעותיות היו למטופל, ועליו לקבל מידע מלא על התרופות שהמטופל נוטל, בעיקר תרופות לדילול דם, תרופות נגד דלקת, ותוספי תזונה ללא מרשם. המידע נדרש כדי לבחון היתכנות לניתוח הרמת עפעפיים, ויש לעקוב ולבצע את הנחיות הרופא לפני הניתוח, כמו הימנעות מחשיפה לשמש במשך שבוע לפני הניתוח, הפסקת נטילת תרופות שונות כמו אספירין ותרופות נוגדות דלקת ועוד.

מעבר לבדיקות המבוצעות במרפאה של הרופא הפלסטי המומחה, נדרשת חוות דעת מקצועית מרופא עיניים.

חשוב להדגיש כי ניתוח עפעפיים מתאים רק למטופלים ולמטופלות שמצבם הבריאותי תקין, כל עוד הם אינם סובלים מתופעות כמו עיניים יבשות וממחלות עיניים. כמו כן, בתהליך ההכנה ובדיקת ההיתכנות לקראת ההליך הכירורגי יש לתאם ציפיות ריאליות והרופא חייב להסביר על ההליך הצפוי, סיכונים אפשריים, תופעות לוואי ועוד.

סוגי ניתוח עפעפיים

יש שלושה סוגים של ניתוחי עפעפיים, ולרוב משלבים בין ניתוח בעפעפיים לבין הליך הרמת גבות כדי להשיג את התוצאה האסתטית הטובה ביותר:

ניתוח הרמת גבות – ניתוח הרמת גבות מהווה חלק חשוב בניתוחי עפעפיים, לא חייבים לעבור אותו, אך הוא מבטיח תוצאה אסתטית מיטבית. במהלך הניתוח בעפעפיים המנתח מבצע חתך זעיר בקו השיער ובאזור הרכה או שהוא מסיר עודפי עור מהגבול החיצוני העליון של הגבות.

ניתוח עפעפיים תחתונים – הניתוח בעפעפיים התחתונים מומלץ כאשר יש בלט שומן הגורם למראה עייף וזקן ולנפיחות באזור עקב היווצרות שקיות שומן הגומרות למראה של אדם ללא שינה. יש טכניקות שונות להליך הכירורגי, אם מבצעים את הניתוח אצל מטופל צעיר ניתן להסיר את שקיות השומן בטכניקה מתקדמת וללא חתך חיצוני הגורם לצלקת.

ניתוח עפעפיים עליונים – ניתוח הרמת עפעפיים נועד לטפל בתופעת צניחת העפעפיים ולתקן פגיעה בצמצום שדה הראייה, במהלך הניתוח מסירים עודפי עור ושומן, אם המטופל סובל מעיניים שקועות ניתן להשתיל שומן כדי לתקן את הבעיה.

אביחי

חדשות נוספות