מס שבח זה לא נצח | יכול להיות שגם לכם מגיע כסף מהמדינה

 מס שבח זה לא נצח | יכול להיות שגם לכם מגיע כסף מהמדינה

shutterstock

שילמתם מס שבח? נראה שמגיע לכם כסף בחזרה. לא הרבה יודעים שאולי מס הכנסה חייב להם כסף, וגם יש כאלה שחוששים להתעסק עם רשויות המס. אבל במחשבה שנייה – למה לוותר על הכסף שלך ?

מדו”ח שפורסם על-ידי משרד מבקר המדינה עולה כי חלק גדול ממוכרי נכסים, ממוכרי זכויות מקרקעין בישראל לא מממשים את זכויות מס השבח שלהם. מדובר בתושבי ישראל ובאזרחי חוץ שמבצעים עסקאות נדל”ן בישראל ומוותרים על סכומי כסף גדולים שמגיעים להם על פי חוק, בגלל שהם לא מודעים לזכויותיהם או חוששים מהתהליך הבירוקרטי. 

מה זה מס שבח ?

מס שבח הינו הרווח שנוצר ממכירת נכס, בעקבות עסקאות מכירה של זכות במקרקעין, נדל”ן ונכסים. עסקאות מסוג זה כוללת מכירת בתי מגורים יוקרתיים\ מכירת דירה על-ידי בעלי מספרת דירות\ מגרשים, זכויות בנייה, בתי מסחר, חנויות, כל נכס מסחרי, קרקע חקלאית ומניות איגוד מקרקעין וכדומה. במקרה בו נוצר רווח ממכירת הנכס יוטל על המוכר מס שבח. אולם, יש לראות את מס השבח ששולם למשרדי מיסוי מקרקעין כמקדמה על חשבון מס הכנסה, שם מתקיים החישוב הסופי. במילים אחרות: אדם שמכר נכס או קרקע – קיים סיכוי גבוה שהוא זכאי להחזרי מס. אם לא תדרשו את הכסף שלכם, הוא ישאר בידי המדינה.

היכן הכסף נמצא?

הכסף שלך נותר ברשויות במס. התקופה בה ניתן לקבל בחזרה כספים אלה מוגבלת לארבע שנים, לכן יש לנקוט בטיפול מהיר לקבלת ההחזרים.

איך מקבלים את הכסף חזרה ?

כדי לקבל את הכסף בחזרה יש להכיר את החוק, לזהות מהן ההטבות והזכויות המגיעות לכם בו במיסוי מקרקעין והן במס הכנסה, בזכאיות החישוב הרווח לצורך חישוב המס שבח וזכויות אישיות. לכן יש צורך בשליחת בקשה מסודרת ומנומקת המלווה בחישובים, דוחות ומסמכים דרושים. 

כמה כסף מגיע לכם?

החזר משמעתי התקבל במידה והבדיקה תיעשה בטרם תחול התיישנות על המקרה. ההחזר יהיה בהתאם לזכאויות המגיעות בחישוב השומה על-פי חוק מיסוי מקרקעין ומגוון האפשרויות הגלומות בו, וכן בהתאם לזכאויות אישיות במס הכנסה. חשוב לדעת שברוב המקרים מגיעים לסכומי כסף גדולים. עשרות אלי שקלים ואף יותר. 

מה הדרכים לקבלת החזר?

עסקת מקרקעין שנעשתה ב-4 שנים האחרונות ושולם בגינה מס שבח – קיים סיכוי גבוה שניתן לקהל החזר מס שבח. ישנן מספר דרכים להשבת הכספים ולמימוש הזכויות:

  • פיצול
  • פריסת השבח
  • קיזוזי הפסדים
  • בחינה מחודשת של חישוב מס השבח תוך התייחסות לזכויות שטרם נוצלו.

הכלל הוא כזה – במידה ושילמתם מס שבח ועדיין לא עברו 4 שנים מיום המכירה, כדאי לבצע בדיקה.

חשוב לממש ולמצות את הזכויות שמציע החוק כדי לחסוך בתשלום מיסים. זו הייתה כוונת המחוקק. באמצעות קבלת סיוע ממומחים תוכלו לנצל את החוק לטובתכם ולהנות מכל הזכאויות הגורמות לתשלום מופחת. גם אם נעזרתם בעריכת הסכם, כתיבת החוזה עם עורך דין ייתכן שבכל זאת מגיע לכם כסף כי זכאויות גם במיסוי מקרקעין וגם במס הכנסה שלרוב אינן ממומשות בתהליך ביצוע עסקת הנדל”ן.

כמה זה עולה לכם ?

גבאי עמיאל מזמינים אתכם ליצור קשר עמם, לקבוע פגישה ראשונית ללא עלות או התחייבות. הליווי התבצע על-ידי אנשי מקצוע וצוות המומחים במקצועיות ויעילות. 

מיטל אלגמיל

חדשות נוספות