מי יהיה ראש הממשלה הבא?

 מי יהיה ראש הממשלה הבא?

shutterstock

בואו נצטרף למשחק ההימורים האהוב על כולנו ("ניתוח סקרים") וננסה ביחד לנחש – מי יהיה ראש הממשלה הבא?

פה בישראל התברכנו בשיטת בחירות מוזרה למדי; עפ"י השיטה שלנו, אין לנו את הזכות לבחור באופן ישיר את ראש הממשלה שלנו. הו לא. הזכות שלנו היא להגיע לקלפי פעם בארבע שנים (במקרה הטוב) או פעם בחצי שנה (במקרה הרע) ולבחור נציגים של מפלגות שיעשו ביניהם מו"מ מתיש ומלא תככים ואינטריגות בניסיון להסכים על זהותו של האדם שיקבל את הזכות לעמוד בראשה של קואליציה עם לפחות 61 מנדטים. 

יותר מדי שחקנים בזירה

13 מפלגות ורסיסי מפלגות נאבקות ביניהן בזירה היצרית של הפוליטיקה הישראלית. הלוויתנים – 'הליכוד' ו'יש עתיד' – מאיימות לקחת מצביעים מהמפלגות הקטנות. הדגיגונים מנסים לגנוב מצביעים מהמפלגות הגדולות ואחת מהשניה. והבוחרים הישראלים? להם כבר נמאס מהבחירות. הם רוצים ארבע שנים בלי קמפיינים ובלי תעמולה פוליטית.

 

עפ"י הסקרים האחרונים (אם אתם סומכים על סקרים) כ-4 מפלגות נמצאות על קצה אחוז החסימה: 'כחול-לבן' (4), שהתרסקה ממפלגה שיועדה להיות מפלגת שלטון לכדי צל חיוור של עצמה, 'רע"ם' (4), שהתנתקה מ'הרשימה המשותפת' ועלולה להפוך למפלגה הערבית הראשונה שתיכנס לקואליציה בישראל (אם היא תעבור את אחוז החסימה כמובן), 'מרץ' (4), שבסיס הבוחרים שלה הדלדל כל כך ש'העבודה' התחייבה שלא לנסות לפנות למצביעים שלה כדי לא לסכן את סיכוייה להיכנס לכנסת ו'הציונות הדתית' (4-5) שהתחברה אל מפלגת 'נעם' הידועה ברטוריקה האנטי-להט"בית שלה ו'עוצמה יהודית' הידועה ברטוריקה האנטי-ערבית שלה. נפלא.

 

'הליכוד' שומר על כוחו בכל אחד מהסקרים עם 29-32 מנדטים, ו'יש עתיד' בפער ענק אחריו שומרת על כוחה לאורך מרבית הסקרים עם כ-17 מנדטים. לאחר מכן 'תקווה חדשה' של גדעון סער (13-14), 'ימינה' של בנט (11-12) ו'הרשימה המשותפת' (7-9).

 

לאחר מכן יש ארבע מפלגות שככל הנראה יעברו את אחוז החסימה, אך גודלן נע בין 5-8 מנדטים בלבד. המפלגות הללו הן (בסדר גודל יורד עפ"י הסקרים האחרונים): 'ש"ס' (8), 'יהדות התורה' (7), 'ישראל ביתנו' (7), ו'העבודה' (6). 

במי המפלגות תומכות לראשות הממשלה?

נראה שהחלוקה המסורתית לימין ושמאל התנפצה על קרקע המציאות עם החבירה של בנט ליאיר לפיד ב'ברית האחים' בבחירות 2013 ונטישתו של ליברמן את קואליציית נתניהו ב-2020. אי לכך, הפרשנים הפוליטיים אוהבים בימינו לחלק את המפלגות לכאלה המשתייכות לגוש "רק ביבי" וגוש "רק לא ביבי". עפ" החלוקה הזאת, גוש "רק ביבי" עומד על 57 מנדטים (למרות שגוש הימין-דתיים מגיע עפ"י סקרים מסוימים ל-80 מנדטים).

לסיכום – אי אפשר באמת לדעת, אבל ככל הנראה ביבי 

האם אפשר לדעת שביבי ינצח? לא באופן חד-משמעי. האם יש נציג לראשות הממשלה שמהווה אלטרנטיבה ונהנה מתמיכה רחבה של מעל 61 מנדטים שימליצו עליו לראשות הממשלה? לא ממש, עדיין לא. 

חדשות עשר מרגישים שהיציבות השלטונית בישראל נמצאת בשפל של שנים. הקואליציות סובלות מסכסוכים פנימיים ופערי אידאולוגיה חמורים. בין אם תהיו מרוצים מתוצאות הבחירות או לא, אתם יכולים לללכת להצביע עם וודאות כמעט גמורה שתקבלו את הזכות המפוקפקת להשפיע על תוצאות בחירות חוזרות מוקדם בהרבה משתרצו. שיהיה לנו בהצלחה.

חדשות נוספות