מה חשוב לבדוק כשרוכשים נדל”ן מסחרי?

 מה חשוב לבדוק כשרוכשים נדל”ן מסחרי?

מה חשוב לבדוק כשרוכשים נדל”ן מסחרי?

מיזמי נדל”ן רבים הם מסחריים ובנויים על השגשוג הכלכלי של ישראל. הביקוש המתרחב לשטחי משרדים, שטחי מסחר ותעשייה הופך מיזמים כאלה לכדאיים, במיוחד כשהם ממוקמים באזורים שיש להם ביקוש וצפי להתרחבות. כדי להרוויח ממיזמים של נדל״ן מסחרי יש כמה קריטריונים שחשוב לשים לב אליהם כדי לעשות את זה נכון ובכמה שפחות הפסדים:

  • בעלות על הנכס – כשבודקים מיהם הבעלים האמיתיים יש לחקור לעומק וגם לבדוק את היסטוריית הרכישה. יש לוודא שאתם קונים מבעלים שאתם יכולים לזהות ולא רק חברות עלומות ללא היכרות עם המוכרים.
  • זה לא מספיק לבדוק הערות אזהרה בטאבו משום שיש לפעמים גלגולי הליכים משפטיים משנים שעברו נגד בעלים קודמים. אלה הליכים שעלולים להשליך על הבעלים הנוכחיים שמהם קונים, או עליכם. בדקו שהנכס נקי מכל שעבוד או בעיה משפטית כדי שלא תתגלגל אליכם.
  • צפי לפיתוח, הפשרה לבנייה, שינוי ייעוד ועוד מונחים כאלה יכולים להעיד על רמת הביקוש העתידי ועל הערך האמיתי של הנכס שלכם. בניית תחנת רכבת, למשל, יכולה להיות יופי של מאיץ אבל גם לתקוע את הנכס בתקופה של עבודות בנייה והקמה שתצטרכו לספוג עד שתוכלו להרוויח.
  • מצב הנכס וכמה כסף נדרש לשפץ אותו, להשקיע בתשתיות על מנת לשדרג או לשנות אותו או אפילו אם אין לו תקנה – להרוס אותו ולבנות מחדש. אם זה מה שתכננתם לו זה בסדר. אם לא, זה חייב להילקח בחשבון.
  • היתרי בנייה ואישור תכניות הם קריטיים לתכניות שלכם ושל שוכרי הנכס לגבי הנכס המסחרי. אם אין סיכוי לזה רצוי שתחשבו מסלול מחדש.

באילו נכסים כדאי להשקיע?

נכס מסחרי הוא נכס שיכול להניב תשואה גבוהה יותר מאשר דירות מקבלן, למשל. אבל גם שם יש לדעת לכוון את הקנייה כאשר התקופה נכונה ולא נכנסת להקפאה עמוקה ומיתון כמו שקרה בשנת הקורונה, למשל. רצוי להתייעץ עם מתווכים שמתמצאים בתחום ובשטח שבו אתם רוצים לקנות כדי שיפרסו בפניכם את התמונה המלאה. רק כך תוכלו להחליט אם לרכוש נדל”ן שמיועד לעסקים בתקופה שבה המחירים יורדים כדי להרוויח מהשבחת הנכס ועליית הערך שלו מאוחר יותר.

חדשות נוספות