ליקויי בנייה – אלה סוגים קיימים ואיך לאתר אותם?

 ליקויי בנייה – אלה סוגים קיימים ואיך לאתר אותם?

רכשתם נכס, בית, ה-בית שלכם וההתרגשות בשיאה. אנו בטוחים שהדרך אל הנכס הייתה לא קלה ולעתים אפילו מורכבת, וכל זה על מנת לוודא שתרכשו את הנכס המתאים לכם ביותר, במחיר הטוב ביותר וחשוב מאוד – ללא ליקויים והפתעות לא נעימות!

ענף הבנייה הוא ענף מורכב מאד עם מונחים מקצועיים רבים, שאם אתם רוכשים נכס, בין אם יד שנייה או ישירות מקבלן, עדיף וכדאי להכיר על מנת שלא להיכוות בהמשך. 

ליקויי בנייה – מה הכוונה? 

בכל הקשור לנכס שלכם, צמד המילים הללו אינו מבשר טובות, בין אם רכשתם "נכס חדש מהניילונים" ובין אם נכס יד שנייה, תמיד כדאי לבצע בדיקת ליקויי בנייה (בטיחותיים, קוסמטיים, פונקציונליים), שכן אתם עתידים לגלות ליקויים שונים הנובעים מתזוזת הקרקע, או ליקויים בטיחותיים שונים ואם אינכם אנשי מקצוע מתחום הבנייה, ואינכם מבינים בעניין, זה בדיוק הזמן לתאם בדיקה שכזו אצלכם בנכס. 

מהי בדיקת ליקויי בנייה? 

כשמה כן היא – בדיקה שנועדה לאתר ליקויים שונים במבנה ובאיכות חומרי הגלם, בין אם גלויים ובין אם נסתרים מהעין. את הבדיקה מבצע איש מקצוע מוסמך (מהנדס, בדרך כלל) שבודק בנכס את הפרטים הבאים, כמו למשל:

  • מצבו הפיזי של המבנה.
  • מערכת המים, האיטום, החשמל.
  • חיפויים בחללים הרטובים ובכלל הנכס.
  • ריצוף – איכות ההתקנה.
  • מצבו של גג המבנה, החלונות, קירות ותקרות וכדומה. 

ובכל בדיקה אחרת המותאמת לנכס המדובר. 

עם תום הבדיקה יופק דו"ח ביקורת ליקויי בנייה, בו ייכתבו כל הממצאים אשר אותרו ע"י הבודק המוסמך.

מתי כדאי לבצע בדיקת ליקויי בנייה? 

המלצה שלנו, בדיקת ליקויי בנייה תבוצע במקרים של רכישת נכס חדש, וגם במקרים של נכס יד שנייה. רכישת נכס, כל נכס, כרוכה בהוצאה לא מבוטלת של כספים, ועל מנת לוודא כי אתם לא שמים את כספכם על "קרן הצבי", הזמן הטוב והמומלץ ביותר לביצוע הבדיקה הוא מוקדם ככל הניתן, בשלב זיכרון הדברים, טרום גיבוש החוזה, אחרת אתם תהיו אלו שיישאו בהוצאות שיידרשו לטיפול בליקויים שיתגלו בהמשך, מה גם שהמוכר לא יישא באחריות לאות הליקויים. חשוב לציין כי באם את מבצעים בדיקת ליקויים טרום הרכישה הסופית, תוכלו להתמקח על המחיר הסופי של הנכס או במקרים מסוימים אף להימנע מהרכישה בכלל במידה ומתגלים ליקויים חמורים ביותר, שאינם ברי תיקון או עלות התיקונים גבוהה במיוחד. במצבים בהם נתקלים בליקויי בנייה בנכס חדש ישירות מקבלן, עפ"י החוק מוטלת עליו האחריות לבצע את כלל התיקונים שנתגלו בבדיקת הליקויים (כל עוד לא נגרמו ע"י הקונה עצמו). 

הפקת דוח ליקויי בנייה 

חברות בדק בית מבצעות איתור ליקויי בנייה ומפיקות עבורכם דוחות מפורטים, עם כל הממצאים ואומדן עלויות התיקון שלהם. אנו מעסיקים בודקים מוסמכים אשר יפיקו עבורכם את דוח הממצאים המקצועי ביותר שניתן (הדוח הינו מסמך משפטי מחייב במקרה הצורך), תוך ציון כלל הפגמים והכשלים שנתגלו בנכס, כך שלא תהיינה הפתעות בהמשך ותוכלו לקבל החלטה מושכלת שנוגע לרכישה הסופית. את הדוח יש להגיש לקבלן/ מוכר הנכס על מנת שיטפל בכל הדרוש המופיע בדוח. במקרים בהם אינו מעוניין לטפל או אינו מוכן לשאת באחריות לליקויים, תוכלו להגיש את הדוח לערכאות משפטיות. 

חדשות נוספות