ילדות, יזמות וטכנולוגיה – ההשפעות הקוגניטיביות על הילדים

 ילדות, יזמות וטכנולוגיה – ההשפעות הקוגניטיביות על הילדים

shutterstock

במשך שנים שימשו משחקי הקופסה של ילדינו ככלי להעברת הזמן, מעיין נתינת “זמן אוויר” להורים העייפים ולא יותר. בשנים האחרונות חלה מגמת שינוי בשוק – האם המגמה הזאת תצמיח לנו את פאנל “הכרישים” של שנת 2045 ?

אין הורה שלא רוצה בטובת ילדיו, אין הורה שלא מקווה שברגע האמת הילד שלא יעשה את הבחירה הנכונה. אך השאלה החשובה ביותר היא מה אנחנו מוכנים לעשות בשביל זה? כיצד אנחנו יכולים לטפח את הילדים כבר מגיל צעיר להצלחה? ובכן, התשובה לשאלה זו נמצאת בתוך קופסה. כיום משחקי ילדים רבים מפתחים לילדנו חשיבה יזמית אבל תחילה חדשות 10 סכמו עבורכם את ההיתרונות של חשיבה יזמית ומדוע נרצה לפתח את זה כבר מגיל קטן אצל ילדינו.

יזמות מה היא?

כיום נקודת המוצא היא שיזמות מבטאת השקפת עולם של ערכים וכוללת בתוכה מערכת של מיומנויות ויכולות, שאת כולן אפשר לשדרג ולשכלל בעזרת הגברת המודעות ותוך כדי מהלכים מכוונים של אימונים והתנסויות. אין הסכמה חד משמעית לגבי הגדרת המושג “יזמות” אך זאת לא בעיה לזהות יזמות כאשר נתקלים בה: יזמות נקשרת עם יצירת קשרים חדשים, פיתוח נקודות מבט מקוריות, חשיבה מחוץ לקופסא, מציאת פתרונות חדשים לבעיות ישנות תוך כדי חשיבה בעזרת הדמיון והצלחת הוצאתם לפועל. אם נסתכל על התמונה הגדולה – היזמות מבטאת מסר של חדשנות ושל מימוש החלומות והרעיונות, היא מפגישה בין מיצוי הפוטנציאל האישי למתן מענה לצרכים חברתיים סביבתיים. אחד מיתרונותיה הגדולים של חשיבה יזמית היא לעודד את היזם לקחת בחשבון את חשיבות הפרט וצרכיו תוך כדי לחשוב על הזולת, גישה זו מאפשרת איזון בין הפרט לחברה. 

סל של תכונות וכישורים 

משחקים טכנולוגים בעלי אורייטנציה יזמית משפיעים על ההתפתחות הקוגנטיבית אצל יקירנו, אך השאלה היא מה הן ההשפעות?

חדשנות ויצירתיות

היזמים זקוקים לדפוסי חשיבה חדים ביותר על מנת לפתור בעיות מורכבות בעזרת פתרונות יצירתיים. חשיבה מסוג זה מהווה בסיס להצלחת היזם. אך איך נצליח לעודד ולפתח חשיבה יצירתית אצל ילדנו? תנו לילדים לשחק, כאשר הם משחקים הילדים מפעילים את כל האנרגיה היצירתית שלהם.


סקרנות

זוהי הדרך לגלות דרכים בהן ניתן להוסיף על הקיים ואפילו לחדש. היזם חוקר ולומד וכל הזמן בוחן דרכים חדשות לשפר את עצמו ואת סביבתו. בשביל להצליח לעודד חשיבה מסוג כזה אצל ילדינו דחפו אותם לפתח תחביבים חדשים ולעסוק בתחומי העניין שלהם.


ביטחון עצמי 

האמונה העצמית ביכולות האישיות היא ללא ספק אבן דרך לחיים טובים יותר, היא מספקת לנו את הדחיפה הדרושה אל עבר הסיכונים ומאפשרת לנו לראות מעבר. בשביל להגביר אצל ילדינו את תחושת הביטחון העצמי חשוב מאוד לעודד אותם להביע את דעותיהם ועמדותיהם כל הזמן. חשוב ביותר לתת להם כמה יותר מקום לקבל החלטות בזכות עצמם, גם אם הם בחרו בדרך שלא הכי מועדפת עליכם תנו להם ללמוד מהניסיון של עצמם.

הגדלת ראש

החשיבה היזמית מפתחת מכוח הנסיבות אצל הילדים מצב שבו הם מוכרחים להגדיל ראש כל הזמן, זאת בזכות המצב שבו הם נדרשים לחשוב על תוכנית פעולה שמצריכה מהם כל הזמן לשאול את השאלות: מה נעשה? למי נעשה? איך נעשה? עם מה נידרש להתמודד? מה נקבל בסוף התהליך? כל השאלות הללו מאפשרות לילד לפתח תוכנה של הגדלת ראש, שמעבר ליזמות – זוהי תוכנה חיובית אשר תעזור לילד לאורך כל חייו ותקדם אותו אל עבר מקומות טובים יותר. 

פעם הבאה שאתם מתכוונים לרכוש משחק חדש לילדכם, תעשו שיעורי בית ותחשבו אתם, בתור הורים, מה המשחק הזה נותן לכם ולילדכם. האם זה רק פתרון לבעיית העיסוק והפנאי או שאתם מחפשים להשיג ערך מוסף מהמשחק הזה. הרי שילדים הם כמו פלסטלינה וחשוב מאוד שנעצב אותם טוב, יפה וחכם.

עומר כהן

חדשות נוספות