המחאה החברתית, גרסת רדיט

 המחאה החברתית, גרסת רדיט

איך חבורה של משקיעים מתחילים הורידה את הכרישים של וול סטריט על הברכיים.

——————————————————————————————————

כתבה: יעל אייזקס

 

זהו סיפור על גולשים שקוראים לעצמם מפגרים ואוטיסטים, מהמרים במניות באמצעות אפליקציות מסחר חינמיות, מחפשים בשיטתיות את כל החורים במערכת שוק ההון האמריקאי – וככל הנראה יביאו לקריסה של לפחות כמה קרנות הון-סיכון במחצית הראשונה של 2021. והיד עוד נטויה. 

הכירו את WallStreetBets) WSB), סאב-רדיט של מילניאלז ניהליסטים שאיבדו כל תקווה להצלחה והחליטו להמר על כל החסכונות שלהם בשוק ההון – ולעזאזל התוצאות. 

מעל שתי מליון הגולשים של WSB מציפים כל יום את הפורום בטיפים, אזהרות והמלצות איך להגיע להצלחה. ואם אתם חושבים שבשבילם "הצלחה" היא מטרה נורמלית ומשעממת כמו "הצלחה בחיים" או "לעשות כסף" תחשבו שוב. בשבילם, מטרת העל העליונה בחיים היא להגיע לקיר התהילה הנצחי של המנצחים והמפסידים הגדולים ביותר של WSB. והם מוכנים להמר על הכל כדי להגיע לשם.

חיים רק פעם אחת 

הביטוי הפופולרי ביותר ב-WSB הוא you only live once) YOLO) ופירושו – בואו ניקח את כל חסכונות החיים שלנו ונזרוק אותם לתוך המניה הספקולטיבית הבאה.

אם תיכנסו לרשת החברתית, תוכלו להיכנס לקיר המנצחים הגדולים ולראות "פורנו נצחונות" – אנשים שלקחו עשרת אלפים דולר, עשו YOLO והפכו אותם למיליונים, סטודנטים תפרנים ששילמו את הלוואות הענק שהם לקחו לצורך הלימודים ואפילו סיפור מכמיר לב על מילניאל עני שיכל להרשות לעצמו לשלם על ניתוח להצלת חיי הכלבה שלו בזכות 4,000 דולר שהוא עשה בשוק.

 

מצד שני, בקיר המפסידים תוכלו לראות צילומי מסך של YOLO שגרמו להפסדי ענק שיגרמו לכם להחוויר, עם סיפורי פורנו-הפסדים מסמרי שיער ומדהימים בטפשותם. סיפורים של אנשים שלקחו חסכונות חיים של עצמם ושל ההורים שלהם והפסידו את כולם ביום – יומיים, ואפילו גולש אחד חסר מזל שהצליח להפוך כמה אלפי דולרים לקרוב למיליון דולר בשורה של הימורים מוצלחים – ואז הפסיד את הכל בתוך פחות מחודש.

 

לזרוק את כל תיאוריות השוק החופשי לפח

אם למדתם אפילו סמסטר אחד בכלכלה, כנראה ששמעתם על תיאוריית האדם הראציונלי ועל היעילות והחוכמה של שווקים שבהם פועלים אנשים רציונליים. אבל הגולשים בWSB הם לא רציונליים ולא מנסים להיות רציונליים – וההתנהגות שלהם מצליחה להדהים אפילו את המודלים המורכבים ביותר לחיזוי התנהגות אנושית. 

מה הם עושים? מנסים לשבור את השוק האמריקאי ולעשות קצת כסף על הדרך. השיטה? קניה והחזקה של המניה הכי לא פופולרית בוול סטריט. מניה שקרנות הון-סיכון הוציאו עליה את פוזיצית השורט הקטלנית ביותר בתולדות שוק ההון.

מה זה שורט, ואיך מניה חסרת ערך יכולה לעלות במאות אחוזים בגלל חוסר אחריות חמדני?

כדי להבין את הסיפור לעומק חשוב להבין מה זו פוזיצית שורט. בקצרה, זהו הימור שמחיר מניה ירד. ההימור נעשה באמצעות הלוואה של מניה מברוקר, מכירת המניה בשוק החופשי והתחייבות להחזיר את המניה לברוקר בעתיד. התקווה של מוכרי השורט הוא שמחיר המניה ירד והם ירוויחו את ההפרש בין המחיר הגבוה שבו הם מכרו את המניה למחיר הנמוך של קניית המניה. 

חשוב להבין שזו השקעה מסוכנת מאוד. אם בהשקעה רגילה, המקסימום שניתן להפסיד הוא מחיר המניה שנקנתה אם ערכה יורד לאפס, הרי שבשורט פוטנציאל הנסיקה של המניה הוא אינסופי, ולכן גם פוטנציאל ההפסד של מחזיק הפוזיציה. 

ואם כל זה לא מספיק מסוכן, המשקיעים של וול סטריט הלכו צעד אחד רחוק מדי עם ההימורים שלהם ובאמצעות פעלולים חשבונאיים חסרי אחריות (וככל הנראה לא חוקיים) הצליחו יחד להוציא פוזיציית שורט על קרוב ל-140% מהמניות המוצעות למכירה של חברת gamestop – חברה הפסדית לממכר משחקי מחשב. וכאן התחילה הנפילה שלהם.

דמיינו מה קורה כשמחירי המניות של החברה מתחילים לעלות ללא הסבר ופתאום קרנות גידור והברוקרים שלהם מנסים בבת אחת לקנות מעל 100% ממניות החברה כדי לסגור את פוזיציות השורט. ניחשתם נכון: מחיר המניה מטפס ומטפס ומטפס והביקוש לא נגמר עד שמישהו, או כולם, פושטים את הרגל. לשיטת הפעולה הזו קוראים "שורט סקוויז" – וזה בדיוק מה שגולשי רדיט מנסים לעשות בשבועות האחרונים.

ידי יהלום!

גולשי רדיט של פורום WSB הם אולי משועממים, חסרי אחריות ורודפים אחרי "מניות מם" – אבל טיפשים הם לא. לפני שנה השקיע קית' גיל (שם משתמש ברדיט u/DeepF***Value), משקיע מתחיל ועובד בחברת ביטוח, כ-50,000$ באופציות לקניית מניות גיימסטופ, מתוך אמונה שמחיר המניה יעלה בתוך שנה. צילום מסך של ההשקעה שלו, יחד עם ההפסדים (הלא-ממומשים) שלה הועלו על ידו כל חודש לפורום WSB יחד עם הסבר מפורט על החברה ופוטנציאל ההצלחה שלה. עם הזמן, התחילו משקיעים נוספים לחקור את החברה ולהשקיע בה גם הם. אבל דברים החלו להתגלגל במהירות רק לאחר שחברת גיימסטופ הכניסה שותף נוסף בהנהלת החברה כדי לסייע לה לשנות את המודל הכלכלי שלה, ומניית החברה קפצה כתוצאה מהחדשות. קרנות הגידור ראו את מחיר המניה עולה ובמקום לסגור את פוזיציות השורט הם החליטו להשקיע עוד כסף בפוזיציית שורט (מה שנקרא double down) ייצאו למתקפה מתוזמרת על החברה ברשתות החברתיות במטרה להביא לירידה מלאכותית במחיר המניה ולהפחיד את המשקיעים. כתוצאה מכך, הגיעו פויזיציות השורט על החברה לשיא של כ-138%. 

הגולשים של רדיט כבר היו מושקעים בחברה, וקיבלו הסבר מפורט כשלושה חודשים לפני תחילת האירוע על הפוטנציאל של "שורט סקוויז" במניה. כשהם ראו שחנות משחקי המחשב המוכרת מהילדות שלהם נמצאת תחת מתקפה של קרנות הון סיכון שגורמות לירידה במחיר המניה באמצעות פוזיציות שורט אגרסיביות הם החליטו ללמד את הזאבים מוול סטריט שיעור לחיים והתחילו לזרוק את כל חסכונות החיים שלהם בYOLO אחד סופי ולקנות את מניות החברה במפגן סולידריות ניהיליסטי.

וזה עבד להם.

מניות החברה התחילו לאט לאט לעלות. מ-20 דולר ל-35, 70, 100 ו-300. אם תיכנסו לאתר החברה תוכלו לצפות בגולשי הפורום מעודדים אחד את השני להמשיך להחזיק את המניה ולא למכור כל עוד פוזיציות השורט הן למעלה מ-100% ממספר המניות המוצעות למכירה. הביטויים האהובים עליהם: "ידי יהלום!" (ממשיכים להחזיק את המניה ולא עוזבים) ו"אנחנו אוהבים את המניה!" (ולא, לדוגמא, מתאגדים יחד כדי לעשות מניפולציה על השוק. קריצה לאנליסט בשם ג'ים קרמר ולהופעה טלוויזיונית בה הוא ניסה להסביר למה הצעדים של גולשי הפורום הם חוקיים). ו-"אם הוא בפנים, אני בפנים!" (ביטוי שחוזר על עצמו בכל פעם שu/DeepF***Value מעלה צילום מסך שמוכיח שהוא עדיין מחזיק מעל 30 מיליון דולר במניות החברה ולא מוכר).

 

מתי זה ייגמר?

אם אתם שואלים את עצמכם מה תכנית היציאה של הגולשים, לא הבנתם את רוח הדברים בפורום. ברגע זה, מרבית חברי הפורום יישמחו לראות את מנהלי הקרנות פושטים את הרגל ואת כל וול סטריט קורסת יחד איתם, ולא למכור את המניות. הגולשים האלה ראו את ההורים שלהם מאבדים את הבתים שלהם ב-2008 בגלל פעלולים חשבונאיים של וול סטריט ומחזיקים את המניה כתנועת מחאה עממית, "Occupy WallStreet" גרסת המשקיעים. 

 

ב-28/01, כמה מאפליקציות המסחר החינמיות בארה"ב (רובינהוד, אמריטרייד, וויבל) מנעו ממשמשיהם לקנות את המניה, ככל הנראה בשל שינוי בדרישות ההון של חברות הברוקרים. מניעת המסחר גרמה לקריסה חדה במחיר המניה ואיפשרה לקרנות גידור לסגור פוזיציות שורט על סך כ-6 מיליארד דולר מתוך 10 מיליארד שהיו פתוחות. גולשים רבים מאשימים את אפליקציות המסחר במניפולציית שוק מכיוון שהלקוח הגדול ביותר שלהם – חברת סיטדל – השקיעה 2 מיליארד דולר בקרן הגידור 'מלווין קפיטל' שספגה הפסדים בגובה 30% מהקרן בשל העלייה במחיר המניה. 

 

חדשות 10 מאמינים כי נכון לרגע זה, לא ניתן לדעת מתי הסיפור ייגמר, איך הוא ייגמר ומה יהיו ההשפעות שלו על השוק. סביר להניח שלכל הפחות כמה קרנות גידור יפשטו את הרגל, וייתכן שהשוק כולו ימשיך לחוות ירידות כתוצאה מהמצב (ב28.01 חווה השוק ירידה של 1%-2% משום שקרנות הגידור מכרו את המניות החזקות שלהם – אפל, מיקרוסופט, פייסבוק ועוד- כדי לקנות את המניות חסרות הערך של גיימסטופ). ניתן להניח שכל עוד אופציות השורט יכסו למעלה מ-100% ממניות החברה, הגולשים ימשיכו להחזיק את המניה בידי יהלום ולהתפלל ליום שכל ההון של קרנות הגידור יעבור אליהם וייתן להם להמשיך לסגור חובות, לקנות בתים, לתרום קונסולות גיימינג לבתי חולים וכמובן – להמשיך להמר על מניית המם הבאה, רק בשביל הכיף.

חדשות נוספות